5 - 6 Aylık Bebeklerin Gelişimi

6 aylık bebek gelişimi

Hareketler

Karın ve sırt kasları iyice kuvvetlenmiş, genel olarak tüm kasları değişikliğe uğramıştır.

• Kucağınızda kendini iyice dik tutabilir, yastıklarla desteklemenize gerek kalmadan, oturur vaziyette durabilir.
• Yüz üstü yatırıldığında, kollarına yaslanarak dikleşebilir.

6 aylık olunca bebek tek başına oturabilir.
6 Aylık bir bebek, kimsenin yardımı olmadan, oturur vaziyette durabilir.

• Bu durumda parkına veya yere konduğunda, başını ve ayaklarını hareket ettirerek yer değiştirebilir. (Başını kaldırıp eğerek, bir tür denge sağlar)
• Sırt üstü yatırıldığında tekmeler atar, mutlu olduğunu belirten sesler çıkarır. Karyolanın kenarlarını tekmeler, bekler. Gelip yaptığı işi görmenizi ister.

• Görme ve tutma işlemleri arasındaki bağlantı henüz tam değildir. Ama bebek, tutma alanında bazı ilerlemeler kaydetmiştir, örneğin, bebek tutmak istediği bir eşyaya dikkatle bakar, uzaktan, sanki bu eşya elindeymiş gibi hareketler yapar. Parmaklarını açıp kapatır, ağzına götürmüş gibi dudaklarını oynatır. Daha sonra ona uzanmaya çalışır, başaramayınca da vazgeçer.

• Bu dönemde bebek, eşyaları elleriyle iyice kavrayabilir, ama yalamayı bilmez. (10. ayda yalamayı öğrenecektir) Parmakları yavaş yavaş gevşeyip,. elindeki eşyayı yere düşürünce ağlamaya başla?, sonra onu unutup, başka bir eşyaya yönelir.

Duygusal Gelişme
Bebeğin duygusal gelişmesi, ilk önce kendisini, annesini ve daha sonra diğerlerini tanımak aşamalarından geçer. İlk aylarda, kendisine ait olanlarla olmayanlar arasında bir ayırım yapamaz . Yavaş yavaş, kendi deneyimleri ve sizin yardımınızla, vücudunun bilincine varır. (Yıkanırken, altını değiştirirken ya da kucağınızda sallarken).

Buna paralel olarak, bebek görme, duyma ve dokunma organlarıyla sizin vücudunuzun da, kendi vücudundan ayrı bir varlık olduğunu anlar. Artık sizin sesinizi, kokunuzu, yüzünüzü, vücudunuzu çok iyi tanımaktadır.

• Giderek tüm organlarının yerini de öğrenir. Kendi vücudu ve sizin vücudunuz hakkında genel bir fikri olur. Annenin, bebeğin gelişmesindeki rolünü, bir kez daha tekrarlamak istiyoruz. Bebeğiniz, kendi vücudu ve çevresindekilerle ilgili bilinçlenmeyi size borçludur. Sizin varlığınız, onun dünyasının merkezidir.

Bebeğin kendisine duyduğu güven, sizin varlığınızdan kaynaklanır. Size olan bağlılığını, gittikçe artan bir duygusallıkla belirtir. Artık sizi yalnız sesiniz ve yüzünüzle değil, kişiliğinizle de tanır ve hisseder. Yanında olmadığınız zaman bile ona güven veren bu anne hayali, bebeğin kafasında henüz çok net değildir. Sık sık yanında kalarak, bu hayalin netleşmesine ve kalıcı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

• Daha önceki aylarda bebekle anne arasındaki iletişim, ses ve dokunmayla sağlanıyordu. (Onunla konuşuyor, el ve ayaklarını avuçlarınıza alıp seviyordunuz) Bundan böyle oyuncaklar da size yardımcı olmaya başlar. Ona çıngırağını verir, sonra geri alır, gene verebilirsiniz. Bebek bu tür oyunlardan çok hoşlanacaktır. Oyuncaklar, sevgi alışverişınde aracı rolü oynarlar.

Bazen bebekler oyuncaklarından birini diğerlerinden çok sever, öyle ki bu sevgi bir tutku haline gelebilir. Bebek bu eşyayı özellikle geceleri veya siz yanında olmadığınız zamanlar arar. Bu eşya klasik bir oyuncak olmayıp, bazen bir mendil, eski bir battaniye, kumaş parçası da olabilir. Bu durumun endişe edilecek bir yanı yoktur. Bebek bu eşyayı sizin yerinize koymuştur. Giderek ona daha çok zaman ayırıp, daha çok ilgi gösterirseniz, bu eşya da önemini yitirecektir.

13 / Haz / 2018

Yorum Yazınız