6 - 8 Aylık Bebeklerin Gelişimi

Hareketler

• Bebeğiniz artık, hiçbir yere dayanmadan oturur vaziyette durabilir. Ama kendi kendine oturup yatamaz. (9.- 10. aya kadar).
Yattığı zaman daha kolay hareket eder. Kendi kendine yüz üstü veya arka üstü dönebilir.

• Gözünüz hep onda olmalıdır. Böylece yapacağı her yeni hareket için sizden cesaret alacak, atacağı her yanlış adımı tarafınızdan önlenecektir. (Örneğin telefon telleriyle oynayabilir, Kafasına ağır bir şey düşebilir).

• Eşyaları tutmakta beceri kazanır, istediği şeyi rahatça alabilir, küçük parmağıyla avucu arasına sıkıştırıp, uzun süre elinde tutabilir. (Eşyaları küçük parmağıyla avuç içi arasına sıkıştırır)
• Bu dönemde önemli bir gelişme kaydeder: Eşyaları bir elinden öbürüne geçirebilir.

Duygusal Gelişme

Kendi ruh halinizin çocuğunuzu etkilediğini iyice görebilirsiniz. Çok meşgul ve ilgisiz olduğunuz zamanlar daha az neşeli, hoş görülü ve güleryüzlü olduğunuz zamanlar mutludur

• Uzmanlara göre bebek, annenin ruh halini çok iyi sezer. Çocuk, sanki annesinin bilinç altının uzantısıdır Çocukla anne arasındaki ilişkinin bu denli yoğun olması, mutlaka çok güzel bir şeydir Ama çocuğu bu yoğun sevgi içine hapsetmek doğru değildir. Çocuk, başka duygusal ilişkilere de açık bırakılmalıdır

• Doğduğu andan itibaren, baba da bebekle ilgilenmelidir. Ayrıca kardeşlerin , büyükanne ve babanın, komşuların, dostların ilgisi de, çocuğun dış dünyaya açılmasına yardım edecektir.

• Bebeği birkaç saatliğine, güvendiğiniz birisine bırakabilirsiniz. Bu kısa ayrılık, sizin için olduğu kadar bebek için de yararlı olacaktır. O sizin olmadığınız bir ortamda hareket etmeye alışır, siz de biraz kendinize zaman ayırmış olursunuz.

• Bu dönemde çocukta yeni bir davranış biçimi görülür. Yabancılardan utanmaya başlar, önce onların, sonra sizin yüzünüze bakar, sığınmak için kucağınızı arar.

• Dış dünyayla ilgili iki kavramı öğrenmeye başlar . Zaman ve yer.

Bu kavramlar sizinle olan ilişkilerinin gelişmesi ve çevresine duyduğu ilginin artmasına paralel olarak gelişir.

Zaman Kavramı

6-7. aydan itibaren bebek, geceyle gündüzü ayırmaya, gezme veya banyo saatini anlamaya başlar. Günlük programı çocuğun ritmine göre ayarlarsanız, bu kavramlar daha çabuk gelişir. (Acıktığı zaman mama vermek gibi.)

Artık çocuk gündüzleri oynayıp ya da gezmeye gideceğinin, geceleri de yatıp uyuyacağının bilincindedir. Akşam olunca babasının geleceğini, sabah kardeşinin okula gideceğini bilir. Günlük programlardaki düzensizlikten en çok o etkilenir.

Yer Kavramı

Yer kavramı, çocuğun kendi vücudunun bilincine varması, kendisine ait olan şeylerle, olmayanları ayırmaya başlamasıyla birlikte gelişir annesi, yakınları, hergün gördüğü eşyalar, beşiği, odası Çocuğun çevresinde, annenin önemli bir yeri vardır Yüzünüzün uzaklaşıp, yakınlaşması, sesinizin uzaktan, sonra daha yakından gelmesi, sizi bir görüp bir kaybetmesi, bebeğin kafasında "uzaklık yakınlık" fikrinin şekillenmesini sağlar Bebek, bu yepyeni dünyada kaybolmamak için, onun merkezine sızı koymuştur. Güven duymak için, sızın varlığınıza ihtiyacı vardır

Bu dönemde bebeği elinizden geldiğince yalnız bırakmansanız gerekir. Sizi görmediği zaman, yer kavramının gelişmesine bağlı olarak, yakınlarda bir yerlerde olduğunuzu bilir, eskisi gibi korkuya kapılmaz. Ama bu ayrılık çok uzun sürerse, endişelenmeye başlar. Bu yaştaki bebekler, endişeleri çok yoğun yaşarlar Uzun süren ayrılıklar, bebeğin hem kendisine hem de size karşı duyduğu güveni sarsar.

Dil
A, E gibi sesli harflerin dışında, ARRE, MM, DO gibi sesler de çıkarmaya başlar ve kısa zamanda BA, BA, BA, MA, MA, MA gibi heceleri ard arda sıralamayı başarır.

Bu hecelerle bebek, farklı duygularını dile getirir. Heceleri gülerek, sabırsızlanarak veya hiddetle tekrarlar...

Bu dönemde yeni bir davranış biçimi daha edinir. Mamasını yemek istemedi ği zaman başını çevirir.

Bu itirazına boyun eğin ve hayır, hayır, hayır diye gülümseyerek tekrarlayın. İtiraz ettiği halde sevildiğini bilmek, onu çok mutlu edecektir.

16 / Haz / 2018

Yorum Yazınız