Albert Einstein (Aynştayn) Kimdir ?

Alman fizik bilgini (1879-1955). Almanya'nın Ulm şehrinde doğdu. Çocukluğu Münih'te geçti. Lise öğrenimini İsviçre'de tamamladı. Zürich'te Politeknik enstitüsünde okudu. İsviçre vatandaşlığına geçti. Berlin'de bir görev aldı.

Boş zamanlarda çağdaş fizikte ortaya atılan problemler üzerine düşündü. Fizik dünyasını sarsacak nitelikte yeni buluşlar ileri sürdü. 1905 yılında bağlılık teorisini açıkladı. Bu çalışması sert tartışmalara yol açtı. 1909'da Zürich üniversitesinde öğretim görevlisi oldu. 1913'te Kaiser Wilhelm enstitüsünde ders verdi. 1921'de Nobel Fizik armağanını kazandı. Teorilerini geliştirdi. Almanya'da nasyonel sosyalist rejimin tutumu yüzünden 1933'te bu ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Bundan sonra Fransa, Belçika ve İngiltere'de bulundu. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek Princeton üniversitesinde profesör oldu. 1940 yılında Amerikan vatandaşlığına geçti. 1955 yılında öldü.

Einstein, hiç kuşkusuz çağımızın en büyük bilginlerinden biridir, matematik ve fizik alanındaki çalışmaları, modem bilimi büyük ölçüde etkilemiştir.

16 / Tem / 2018