Cilt Kuruması ve Kremler

cilt kuruması

Kremler cildin kurumasına karşı köklü bir çözüm getiremezler, ama bazı özel kremler cildi çok etkili olarak koruyabilirler.

Cilt Kuruması, muhakkak ki yakından tanıdığınız bir terimdir. Rüzgâra, kuruluğa güneşe, pisliğe karşı korunmasız bir cilt, hızla sağlığını bozan bu doğal sonuca uğrar. Saydam tabaka hücreleri nemini kaybederek kurur.

Yalnız, ne mutlu ki, modern kozmetik ilimi, zararları sınırlandırıcı maddeler hazırlamıştır. Gerçekte, bunların suyu saydam tabakada tutma özellikleri vardır. Onbeş yıldan beri higroskopik etkenlerden söz edilmektedir. Genellikle, Avrupa'da satılan kremlerin etiketleri üzerinde N.M.F. işaretini görebilirsiniz.

N.M.F. bir Amerikan sözcüğü olan "natural moisturizing factors : nemlendirici doğal etkenler"in kısaltılmışıdır. Cildinizdeki N.M.F miktarı ne kadar yüksekse, deriniz o kadar sağlıklı ve nemli olur; bu miktar azaldıkça cildiniz kurur ve sertleşir. Bu higroskopik maddeler havadaki suyu emerler ve saydam tabakaya bırakırlar.

Kremlerin Görevi

Hiçbir krem cildi derinlemesine nemlendiremez. Kremler saydam tabakanın sadece yüzeydeki kısımlarında etkin bir rol oynayabilirler.

Cildin korunması iki aşamada gerçekleşir;

Hafif terlemelerin yaratacağı su kayıplarının engellenmesi gerekir. Bu üst deriyi dış etkenlere karşı tecrit eden kurumayı önleyen kremlerin görevidir. Sözkonusu kremler hava saldırısına karşı bir engel oluşturur (yukarıdaki resim) ve terlemenin yarattığı su kaybını yavaşlatır. Günümüzde higroskopik element olarak sütten elde edilen amino asidler kullanılmaktadır. Bu amino asidler, cildin nemliliğinde önemli rol oynayan saydarr tabakanın asidlilik oranını dengeleme gücüne sahiptirler.

Aynı zamanda, deriye nemlendirici elementler sağlamak gerekir; bu da higroskopik element esaslı nemlendirici kremlerin görevidir.

28 / Tem / 2018

Yorum Yazınız