Çocuğuma Nasıl Ders Çalıştırabilirim ?

Ebeveynlerin çocuk yetişimindeki geçirdiği aşamalarından en zorlayıcı kısımlardan bitaneside çocukların ders çalışmaya alıştırılmalarıdır.
Peki çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılabilir ? , 

Ebeveynlerin çocukları ile ilgili konularda yapacakları araştırmalar çok önemlidir. Bol bol kitap okuyarak çocukların yetiştirilmelerinde ne gibi hatalar yaptıklarını bulmaları gerekir. Aslında önemli olan çok geç kalmamaktır. Hataların hemen düzeltilmesi gerekir.

Çocuklarla okulda geçen zamanlarda neler yaptıkları, derslerde hangi konuları işlediklerini öğrenmek ve sorgulamak gerekir. Çocuğunuzla bu şekilde ilgilendirdiğinizi görmesi onun derslerine daha dikkat etmesini sağlayacaktır.

Çocuğuna ders çalışması için yapacağınız baskı onu derslerden uzaklaştıracaktır. Çocuğunuza yaptıklarınızdan bahsetmeyin. " bizler senin için neler yapıyoruz azcık ders çalışsana" gibi cümlelerden kaçınmak gerekir

Evde sorunlu bir ortam olması aile içi problemler yaşanması çocuğun aklını devamlı meşkul ederek ders çalışmasını etkiler. 

Her ne olursa olsun çocuk haklıda olsa haksızda olsa onun yanında okul öğretmenlerini eleştirmeyin. Çocuğun okulda başarılı olmasının önemli sebeplerinden biriside öğretmenini sevmesidir. 

Anneler ve babalar çocuklarının her zaman ders çalışmalarını isterler fakat bunu onlardan istemeniz onlar için zarar vericidir. Çocukların oyun ve sanatsal etkinlikler içinde zamana ihtiyacı vardır.
 

13 / Haz / 2018

Yorum Yazınız