Çocukların yemesi gereken meyveler

çocukların yemesi gereken meyveler

Genellikle bol miktarda C vitamini içerirler. Bu nedenle bebeklere, çok erken yaşlarda verilmeye başlanır. İlk aylarda muzun dışında, bütün meyvelerin pişirilerek verilmesi gerekir.

Portakal Suyu

Birinci ayın sonundan itibaren, günde 1 kahve kaşığı verilir. 30 gr. şekerli suyla karıştırılarak veya saf olarak kaşıkla verildiği gibi, biberona da konabilir. Bebek herhangi bir tepki göstermezse, doz yavaş yavaş artırılır, 4. ve 5. aylarda, bu miktar yarım portakal suyuna çıkartılır. Portakalın, bağırsakları yumuşatıcı özelliği olduğu için bebek kabız olduğu zaman özellikle verilmeli, ishal olduğu zaman da kesmelidir. Portakal sütü kestiği için, biberon veya memeden hemen sonra değil, iki meme arasında verilmelidir.

Muz

4. Ayın sonunda, püre halinde bir parça süt veya suyla karıştırılarak verilir. Şeker içeren komple bir besin maddesidir. Protein ve vitamin yönünden de zengindir. Olgunlaştığı zaman hazmı kolaydır. Bu da kabuğundaki kahverengi lakelerden anlaşılabilir, ishal sırasında da verilebilir.

Elma

Bebek için en yararlı meyvedir. Mükemmel bir bağırsak düzenleyicisidir. Hem ishal, hem de kabız için çok iyi gelir.

Mevsime görebebeğinize bütün meyvelerden verebilirsiniz. 7-8. aylardan itibaren, kabuğu soyulan bütün meyveler çiğ de verilebilir, ama 15. ayı doldurana kadar pişirerek vermekte yarar vardır. Reçel ve kompostolar birinci, kuru meyveler ikinci yılın sonlarına doğru verilir.

Pratik bir öneri

Havayla temas C vitaminini yok edeceğinden, meyve sularını önceden hazırlamamalı, meyveleri önceden kesmemelidir.

Sebzeler

Vitamin ve maden tuzları bakımından zengindir. Bebeğe, 6. aydan itibaren verilmeye başlanır, önce biraz mamasına katılır, sonra çorba, daha püre halinde verilir.. Sebze takviyesi başladıktan sonra, bebeğin kaka rengi değişebilir, endişelenmeye gerek yoktur.

13 / Haz / 2018

Yorum Yazınız