Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik çocukluktan erişkinliğe geçiş yaşıdır: bu çağa ulaşan birey çocuk yapabilecek yaşa gelmiş demektir. Ergenlik sanayileşmiş ülkelerde 12-13 yaş ara¬sında gerçekleşir.
Ergenlik çoğunda vücutta ve kişilik yapısında beliren değişiklikler hormonlara bağlıdır : önce « beyin » (hipotalamus ve hipofiz) kökenli hormonlar ; sonra bunların salgılattığı cinsel hormonlar: kadında östrojenler, erkekte testosteron.

Erkek Çocuklarda Ergenlik Belirtileri

İlk belirtiler 13-14 yaşlarında görünür. Önce erbezleri büyür. Kamış uzar, prostatın hacmi artar. Daha sonra kıllarıma başlar. Delikanlı bu dönemde hızla büyür, kasları gelişir; sesi değişir, derisi daha çok yağ salgılar; ergenlik sivilceleri görülebilir. Ergenlik tamamlandığında, genç bir erkeğin erbezleri günde 200 milyona yakın spermatozoit üretebilir kapasiteye ulaşmış durumdadır.

Kız Çocuklarda Ergenlik Belirtileri

Kıllarıma başlar, memeler ve cinsel organlar gelişir. Yumurtalıkların büyüklüğü önemli ölçüde artar. En belirgin ve kesin işaret âdet hallerinin başlamasıdır. İlk âdetler çok zaman düzensiz, bazen uzun ve çok boldur. Adetlerden önce beyaz bir akıntı görülebilir. Bu durum ürkütücü bir olay değildir.
Erken (8 yaşından önce) veya geç (16-17 yaşlarında) başlayan bir ergenlik, kesinlikle tıbbî kontrolü gerektirir.
Ergenlik bazen dayanılması zor bedensel bir karmaşaya sebep olabilir.

20 / Haz / 2018

Yorum Yazınız