Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Fotoğraf makinası alırken nelere dikkat etmeliyiz

Gün geçtikçe fotoğraf çekme hobisine sempati duyan insanlar çoğalmaktadır. Kimileri öncelikle cep telefonu ile fotoğraf çekmeye başlasa da bir süre sonra cep telefonun kamerasını yetersiz bulmaktadırlar.

Yeni başlayanlar fotoğraf makinesi alırken öncelikle fotoğrafın kaç megapiksel olduğuna dikkat eder. Megapiksel değerinin ne kadar çok olursa o kadar iyi fotoğraf kalitesinin olduğunu düşünür.

Fakat bu yanlıştır.

Megapiksel fotoğrafın büyüklüğünü ve fotoğrafta bulunan piksel sayısının ifadesidir. 

Öncelikle fotoğraf makinesini hangi amaçla kullanacağımızı bilmemiz gerekir ve ona göre bir megapiksel değeri belirlememiz gerekir.

Buna karar verdikten sonra kameranın dijital zoom değil de optik zoom olmasına dikkat etmeliyiz. Kullanım amacımıza göre zoom derecesine karar verdikten sonra fotoğraf kalitesine en büyük etmen olan makinedeki optik lenstir.

Megapiksel değerinin çokluğuna aldanmamalı zira lensin kalitesi ne kadar iyi ise fotoğrafın kalitesi de o kadar iyidir.

Bu yüzen optik lensleri kendisi üreten markalar tercih edilmelidir. Flaş ile fotoğraf çektikten sonra insanların gözleri kırmızı çıkabilir. Buna karşı Red Eye Reductionözellikli fotoğraf makineleri tercih edilmelidir.

Böylece fotoğraf çektikten sonra kırmızı gözle karşılaşmayız.

Eğer fotoğrafın kalitesinin yüksek olmasını istiyorsak fotoğraf sensörüne dikkat etmeliyiz. Fotoğraf sensörleri fotoğraf kalitesini doğrudan etkilemektedir. Fotoğrafta iyi bir kalite arıyorsak D-SLR sensör tercih etmeliyiz.

Pillerin ise fotoğraf kalitesi ile hiç bir alakası yoktur fakat sizi yarı yolda bırakmaması için Amper değeri yüksek piller tercih etmeliyiz.

19 / Haz / 2018

Yorum Yazınız