Hamileliğin Riskli Olduğu Durumlar

riskli hamilelik

Her genç kadının özlemini çektiği anlardan birtaneside hamilelik durumudur. Peki her durumda hamile kalınabilir mi ? Hamile kalmak için hangi durumların tam olması gerekir ?

Hamile kalmanın riskli olduğu 3 ana neden vardır

Bu nedenler sırasıyla ; 

  • Annede sistemik durumda hastalık var ise ,
  • Anne adayının yaşının 18 den aşağıda veyahut , 35 yaşının üzerindeyse 
  • Anne adayında guatr, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, doku hastalıkları , damar tıkanıklıkları gibi hastalıkları varsa 

Hamile kalmanın tehlikeli olduğu durumlardan bitaneside anne adayının kilo durumudur. Anne adayı çok zayıfsa yada çok şişmansada risk taşımaktadır.

Anne adayının kilosunu denetlerken vücut kitle indeksinden faydalanılır. Zayıf olan anne adaylarında erken doğum riskide bulunmaktadır.

Anne adayının şişman olmasıda büyük sorunlardan bitanesidir. Aşırı kilolu olan bir anne adayında tansiyon, kalp ve şeker gibi hastalıkların olmasıda mümkün olacağından risk artıyor. Dahada önemlisi şişman anne adaylarından "derin ven trombozu" adı verilen kan pıhtılaşması riski olduğundan anne adayının doğum olanağıda azalıyor.

Bir diğer önemli risk ise akraba evliliklerindeki hamileliklerdir.

Akraba evliliklerinde nadir görünen kan hastalıklar, doğumlarda kendisini gösterebiliyor. Bu tarz durumlarda genetik bir hastalık olup olmadığı önem taşıyor. tansiyonla birlikte tüm sisemik muayeneler yapılıyor. Eğerki anne adayı daha öncedende tehlikeli sayılacak gebelik günleri yaşamış ise annenin daha önceki geçirdiği gebelikler belirleyici olabiliyor.

Eğer anne adayı ilaç kullanıyorsa kullandığ ıilaçlar hamilelik durumunu riske sokabiliyor. Hamileliği esnasında kullanacağı atibiyotikler bebeğe zarar vermeyecek tarzda antibiyotiklerden seçilmesini zorunlu kılıyor ve burada doktorunuza büyük görev düşüyor.

20 / Haz / 2018

Yorum Yazınız