Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Doğum sürecindeki hamile anne adaylarının kafasınındaki en önemli soruların başında sağlıklı doğum yapabilmenin püf noktaları gelmektedir. Peki yüksek tansiyonun sağlıklı bir doğum üzerindeki etkisi nedir ?
Hamilelik sürecindeki anne adaylarını bekleyen problemlerin en önemlileri gebelik zehirlenmesi ile yüksek tansiyondur. Hamilelik sürecinin gidişhatını direk etkileyebilen bu 2 önemli faktör hakkında biraz bilgi alalım.

Hamilelik sürecindeki kadınların vücut dengeleride yeni bir döneme girer. Bu dönem içerisinde nabız sayısındada değişiklikler meydana gelir. Bu nabız değişiklikleri tansiyondada oynamalara neden olur. Bu tansiyon oynalamarı vücut içindeki organların kendileri üzerine düşen görevden fazla görev almasını sağlar.

Gebelikte ortaya çıkabilen yüksek tansiyon durumu bu aşamada kendini gösterir. 20. haftaya kadar kendini gösteren yüksek tansiyon problemi kronik hipertansiyon adıyla anılır. 5 ay sonrasında ise ellerde ve yüzlerde şişmeye neden olan bu durum, idrar ile protein atılması, ödemler , ve nöbet gibi durumlarında ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu aşamada ise anne adayını ve tabikide doktorunu normalden daha zor günler bekliyor denebilir. Bu gibi durumların olabileceğini göz önünde bulundurarak her durumdan doktorunuzu haberda etmenizde fayda vardır.

Hangi anne adayları dikkatli olmalıdır ?
İlk gebelikler,
Ailesel öyküde yüksek tansiyonun varlığı,
Şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, lupus eritematosis, diğer damarsal hipertansif hastalıklar,
Çoğul gebelik,
Bebeğin fazla amnion sıvısı içinde olması (polihidramnios),
Bazı genetik hastalıklı bebeklerin varlığı (Trisomi 13),
Anne yaşının 20'nin altı ya da 35'in üstünde olması,
Beslenme bozuklukları, kansızlık, obezite, ,
züm gebeliği (molar gebelik),
Daha önceki gebeliklerde preeklampsi - eklampsi yaşanmış olması preeklampsi gelişme olasılığının daha fazla olduğu gebelerdir.

11 / Haz / 2018

Yorum Yazınız