İlk Gebelik Belirtileri

Bir kadında gebeliğin ilk ve en kesin belirtisi âdet görememedir (amenore). Bununla birlikte, yumurtanın dölyatağında yuvalanması sırasında yanılgıya sebep olabilecek küçük bir kanamaya da rastlanabilir. Genellikle son âdetin kesildiği gün, gebeliğin başlangıç tarihi olarak kabul edilir.

Jinekolojik belirtiler : gebeliğin başlangıcından itibaren memeler gergin ve duyarlıdır, giderek meme başları çevresinde küçük urumsu çıkıntılar belirir (Monîgomery urcuklart); dölyolu salgılan miktar olarak artar ve beyaz bir akıntıya sebep olur (gebelik beyaz akıntısı); dölyatağı büyür ve yumuşar; döl yatağının gövde kısmı boynuna göre daha hareketlidir (Hegar belirtisi).

Diğer Belirtiler

Gebeliğin sebep olduğu bozukluklar. Gebe kadınlar başlannda bir ağırlıktan, memelerinin gerginliğinden, kabızlıktan ve bulantıdan sık sık şikâyet ederler. İnsandan insana çok değişken olan bu belirtiler hiçbir zaman kesin bir gebelik kanıtı değildir. Gebelik, ancak uygulanacak biyolojik bir test sonucu kesinlik kazanır. « Doppier » sayesinde ana karnındaki dölütün kalp sesleri 12. haftadan itibaren işitilebilmektedir.

Gebeliğin erken teşhisi. Kadının idrarındaki antijen ve antikorların varlığına dayanan bir gebelik testi uygulanır. Söz konusu bu testler, son âdetin kesilmesinden yaklaşık 10 gün sonradan itibaren kullanılabilir ve büyük ölçüde (% 95) anlamlı sonuçlar verir.

28 / Tem / 2018

Yorum Yazınız