İnsan Cildi ve Çeşitleri

Eğer cildinize iyi bakmak, tedavi etmek ve güzelleştirmek istiyorsanız, öncelikle cildinizin cinsini tanımanız gerekmektedir. Fakat bu deri sağlık durumu, ilaçlar, sinirlilik, üzüntüler ve hava kirliliği nedenleriyle değişebilir.

Bu nedenle düzenli bir şekilde güzellik uzmanınıza baş vurarak meydana gelen değişiklikleri saptayınız.

Normal Ciit
İdeal olan bu cilde çok az rastlanır. İyi bir kan dolaşımına sahip, düzenli beslenen genç kişilerde bulunur. Normal deri o kadar kusursuz bir hücre alış verişi yapar ki, salgılamalar mükemmel bir nemlilik oranı sağlar.Deri tazedir, kaygan ve normal bir kalınlıktadır. Yüzde gezdirilen makyaj temizleyici bir kağıt temiz çıkacaktır.

Yağlı cilt
Bu cilt iç yağ bezlerinin fazla çalışması nedeniyle yağ ile kaplanmıştır. Özellikle, alında, burun kanatlarında ve çenede parlak bir görünümü vardır. Kalın bir görünüşü vardır, geniş gözenekler siyah noktalar oluşturmuştur. Buna karşılık yine de su kaybına uğramış olabilir. Makyaj temizleyici bir kâğıt yüzde gezdirilirse kâğıtta yağ lekeleri kalacaktır

Kuru Ciltler
Bu cilt tüm dış etkilere karşı çok duyarlıdır. Vaktinden önce oluşan kırışıklıklara çok elverişlidir, yıllar ilerledikçe iç yağ salgıları ve su oranı azalarak bu kırışıklıklar hızla daha belirgin hale gelir, incedir, yumuşak değildir, kırışıklıklara çok elverişlidir. Gerilir, çatlar ve yarıklar açılır. Makyaj çıkarıcı bir kağıt yüzde gezdirildiği zaman hiçbir iz kalmaz.

Karışık Cilt
Bu özel, değişik bir deridir. Genellikle, yanaklarda ve alında kuru, burun kanatlarında, çene üzerinde ve şakaklarda yağlıdır.Üzerinde siyah noktalar ve geniş gözenekler bulunur.

Akneik Cilt
Bu genellikle gençlerin sorunudur. Hem çok etkin bir tedavi uygulanmalı hem de çok önemsenmelidir. Cilt doktoruna müracaat edilmelidir.

Yaşlanmış Deri
Bu, genellikle, zamanla yorulmuş, yıpranmış bir deridir. Çizgiler, buruşukluklar yavaş yavaş daha derinleşmektedir.

Not:

Derinizin cinsinin değişip değişmediğini anlamak için düzenli testler yapmalı yılda en azından bir kez kontrol olmalısınız, öte yandan derinizin bakımı için, uzun yıllar aynı maddeller kullanmayın. Çünkü cildiniz artık bunlara alışacak ve sonunda hiçbir reaksyon göstermez hale gelecektir.

08 / Ağu / 2018

Yorum Yazınız