Kolonoskopi Zor mudur ?

kolonoskopi zormu

Kalın Bağırsak Kanseri, bağırsakta oluşan kolit veya enfeksiyon hastalıkları gibi kalınbağırsak ile ilgili hastalıklarda somut teşhisin yapılmasına yardımcı olan en etkili yöntem kolonoskopidir.
Işıklı ve ucunda kamera olan bir borunun kalınbağırsağa salınmasıyla yapılan kolonoskopinin zor mudur? Riskleri var mıdır.
Kolonoskopinin zorluğu ya da kolaylığı kolonoskopiyi yapan merkez ile ilgili bir durumdur. Bazı hastanelerde lokal ya da genel anastezi yapılmadan kolonoskopi yapılmaktadır. Bu hasta için birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle eğer bir sağlık engeliniz yoksa anestezi alarak kolonoskopiye girmenizi tavsiye ederiz. Anestezi aldığınız taktirde kolonoskopinin sizin için hiçbir zor yanı yoktur.
Kolonoskopide düşük de olsa kanama ve delinme riski vardır. Bu da kolonoskopiyi yapan hekimin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Özellikle Ülseratif kolit gibi kanamalı hastalıklarda kolonoskopi bir miktar kanamayı artırabilir.
Kolonoskopi yapılırken birçok hekim bağırsaktan biyopsi (parça) almamaktadır. Bu çok yanlış bir durum ortaya çıkarır. Çünkü alınan biyopsiler, patalojik incelemelerin sonucunda hekime daha somut sonuçlar sağlayabilir.
Birçok sağlık kuruluşu yapılan kolonoskopinin maalesef video kaydını almamaktadır. Dolayısı ile siz başka bir doktora gitmek istediğinizde yeniden kolonoskopiye girmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle kolonoskopiyi yapacak olan hekime video kayıt imkanının olup olmadığını sorunuz.

13 / Haz / 2018

Yorum Yazınız