Köpüklü Türk Kahvesi Yapımı

Köpüklü Türk Kahvesi

Kültürümüzde önemli olan Türk kahvesinin yapımı hakkında sizlere örnekler verirken yapmış olduğum kahveyi beğeneceğinizi düşünüyorum.
Öncelikle köpüklü kahveyi nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğim. Türk kahvesi yapmanın iki önemli noktası vardır. Kahvenin Çok iyi öğütülmüş olması ve demlen dirilmiş olması. Dilerseniz Türk kahvesi yapımına geçelim.

Kahve bakır cezvede pişirilir ve porselen fincanla içilir. Kullanacağınız cezvenin boyutunu kaç kişilik kahve yapacaksanız ona göre ayarlamalısınız. Kahveyi içecek misafir sayısı 6 kişi olacak sa, 6 fincan doldurabilecek büyüklükte cezveyi kullanın.
Kişi başına bir fincan dolusu soğuk arıtma içme suyu koyunuz.

Cezveye kişi başına göre 1 yada 1,5 çay kaşığı olarak ta ayarlayabilirsiniz.
Kahvenizin üzerine şekeri ekleyin. Türk damak tadına göre alışılagelmiş 4 tatlılık düzeyi vardır; şekersiz, az şekerli – kişi başına 1 çay kaşığı, orta şekerli – kişi başına 2 çay kaşığı, çok şekerli – kişi başına 3 çay kaşığı. Eğer kahveyi içecek olan kişilerden bazıları az şekerli ve bazıları da çok şekerli isterlerse ayrı ayrı iki kez kahve pişirmeniz gerekir.

Şeker eriyene kadar iyice karıştırınız. 

Ocağı kısık ayarda yakmanız gerekecek ve cezveyi üzerine koyun. Ocağın başından ayrılmayın ve dikkatinizi başka yere vermeyin, çünkü kahve çok çabuk kaynar ve taşarsa problem yaşayabilirsiniz.

Kahve kaynamaya başladığında, cezvenin kenarlarından köpükler de kabarmaya başlar ve kahve hazır olduğunda köpükler cezvenin ortasına doğru yuvarlanırlar. Cezveyi ocaktan alınız ve köpüklerin çökmesine izin veriniz. Kesinlikle karıştırmayın. 

Köpüklü kısmı bitinceye kadar kahvenin az bir miktarını sırayla tüm fincanlara dağıtmamız gerekiyor. İçim tarzınıza göre geri kalan kahveyi ikinci kez hatta üçüncü kez kaynatabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından geri kalan kahveyi fincanları doldurunuz. Şayet kurallara uyularak yapılmış ve dağıtılmış bir kahvede, her fincanın üzerinde köpük görülmelidir. İyi kıvamında olan bir Türk kahvesinin rengi açık kahverengi olur.

Kahvemiz hazır servise gelince Türk kahvesi çok sıcak ve yanında bir bardak su ile servis edilir. Kahve içilmeden önce bir yudum su alırsanız kahveden keyif alırsınız. Su, kahvenin lezzetini daha iyi alabilmeniz için ağzınızdaki tadı nötr duruma getirmenize yardımcı olur.
 

16 / Haz / 2018

Yorum Yazınız