Kreş mi Bakıcı mı?

kreş mi bakıcı mı

Çalışmak zorundaysanız, bunu doğumdan kısa bir süre sonra yapın. Çünkü 5-6 aylık bir çocuk. 2 aylık bir çocuktan daha zor alışır.

2 aylık bebek annesini 6 aylık bir çocuktan daha az tanımakta, onun yokluğunu daha az hissetmektedir. Bu durumda, annesi dışında bir bakıcıya alışması da daha kolay olur. Hatta bazı çocuklar, bakıcıyı annelerinden daha çok gördükleri için, onu daha çok arar, akşamları eve giderken ağlarlar. Bunda endişe edilecek bir yan yoktur. Çocuk nasıl olsa annesini tanıyacak, daha sonra onunla ilişkileri düzenlenecektir. Çocuğunuz bakıcısını seviyorsa, aksine mutlu olmanız gerekir.

Kreş mi, Bakıcı mı?

Bu iki yoldan biri seçilebilir. Her iki çözümün de hem iyi hem kötü yanları olduğundan, karar vermek zordur.

Bu konudaki kararlar, genellikle maddi sorunlardan da etkilenir.

KREŞ

Genellikle kreşler temizdir ve bebeklerle ilgilenenler uzman kişilerdir. Çocuğunuz orada iyi bakılacak, yalnız kalmayacaktır. Personel yetersizliği yüzünden çocukla fazla ilgilenilmese bile, oyunlar, ve diğer çocuklarla ilişkiler, onun daha çabuk gelişmesini sağlayacaktır. Yaşamlarının ilk yılını kreşte geçiren çocukların daha neşeli,
uyanık ve sosyal oldukları görülmüştür. Endişe duyan annelere şunu da belirtelim ki, çocukların başına gelebilecek kazalar, kreşlerde en aza indirilmiş alanlar çocuklar için özel olarak yapılmıştır. (Elektrik prizi, açık cam. vb...)

Kreşin sakıncası, çocuğun bulaşıcı hastalıklara daha çabuk yakalanmasıdır. Çocuğun annesi evde kalmak zorunda kalacağından, giderek bu bir sorun haline gelebilir.

BAKICI

Çocuk bakıcılığı yapan bir kimse genellikle çocukları sever onlarla gerçkten ilgilenir Ayrıca çocuk, alışık olduğu ev düzeninden ayrılmamış olur. Ama bakıcının yararlı olup olmayacağı, onun kültür düzeyine bağlıdır.

Eve gelen bakıcıların bilgi ve kültür düzeyleri genellikle çok düşüktür. Bu tür bakıcılar ev işlerinde yardımcı olur, bu arada çocuğa da bakarlar. Bu nedenle çocukları sevseler, çok iyi niyetli olsalar da, onlara çocuk teslim ederken çok dikkatli olmak gerekir, özel olarak çocuk bakımıyla ilgilenen, uzmanlaşmış kişiler de vardır ama bu tür bakıcılar, aile bütçesini önemli ölçüde etkilerler.

Sonuç

Kreş olsun, bakıcı olsun, en doğru kararı sonunda gene bebek verecek, ne istediğini size belli edecektir.

Öneri: Çocuk bakıcının yanında mutsuz olduğunu belirtiyor, neşesiz ve üzgün görünüyorsa, hemen başka bir bakıcı arayın veya kreşi deneyin.

14 / Haz / 2018

Yorum Yazınız