Maraton Nedir ?

Maraton, MÖ 490 yılında, Atinalıların Persleri yenilgiye uğrattıklarını haber vermek için, Attike yarımadasındaki Marathon köyünden gönderilen yunanlı koşucunun başarısını anmak amacıyla düzenlenen efsanevi bir yarışmadır.

Maraton, 1908 Londra olimpiyatlarından sonra tespit edilen ve Windsor'la Londra arasındaki uzaklık olan 42,195 kilometre üzerinden koşulur.

Bu koşu sırasında, özellikle sıcak yüzünden, birçok yarışmacı ölmüştür. Ama yarışa hazırlanma şartları geliştirilerek tehlike ihtimali azaltılmış ve nitekim maraton yarışmalarının sayısı artmıştır (birçok büyük kentte maraton koşuları düzenlenmeye başlanmıştır. Bunların en ünlüsü olan New York maratonuna dünyanın dört bir yanından gelen atletler katılır). Kadınlar arasında da maraton yanşları başlamıştır.

Maratonun koşulduğu yollar farklı olduğundan, resmi bir dünya rekorundan söz edilemiyor. Ama en iyi dereceler 2 saat 10 dakikanın altındadır (yani saatte 20 kilometre). Maraton bugün, Olimpiyatlarda kadınlar tarafından da koşulmaktadır ve kadınların dereceleri erkeklerinkinden çok düşük değildir. 1988 de altın madalya kazanan portekizli Rosa Mota, 2 saat 30 dakika sınırının altına inmiştir.

25 / Haz / 2018

Yorum Yazınız