Mickiewicz Kimdir ?

Mickiewicz, Adam Bernard (Zaosie, Letonya; şimdi Novagroudok, Beyaz Rusya 1798 - İstanbul 1855) Polonyalı şair, piyes ve roman yazarı, büyük vatansever. Polonya’nın en büyük şairi sayılır.

Küçük toprak asillerinden bir ailenin oğluydu. Vilnius Üniversitesi’nde okudu. Gymnasium (lise) öğretmeni oldu. 1822’de Ballady i Romance (Baladlar ve Romanslar) adlı şiir kitabını yayımlıyarak Polonya’da romantizm devrini başlattı. 1823’te Dziady (Atalar) adlı dramını yayımladı. Grazyna adlı büyük kahramanlık destanı yazdı. Oda do Mladoşçi (Gençliğe Od) adlı büyük yankılar yaratan eseri de bu ilk dönemine aittir. Vatansever gençler topluluğundan olduğu için durumu Rus hükümetince şüpheli görülerek Vilnius’t a hapse atıldı, sonra Moskova’ya sürüldü (1823). Halkı isyana davet eden Konrad Wallenrod adlı şiirini orada yazdı (1828). 1829’da Rusya’dan ayrıldı. Almanya ve İtalya’da kaldı. 1830’da Polonya ihtilalinin arefesinde Polonyalı Anaya adlı meşhur şiirini yazdı. 1831’de İsviçre’den ihtilale katılmak üzere Varşova’ya gitmek teşebbüsü boşa çıkınca Paris’e geçti. 1834’te destani mizah şiiri Pan Tadeuu’ü yayımladı. Ailesinin geçimini sağlamak için Lausanne Üniversitesi’nde görev aldı (1839). Latin Edebiyatı kürsüsünün başına getirildi. 1840’ta College de France’da İslav Dili ve Edebiyatı öğretim görevlisi oldu. 1845’te dersleri kaldırılarak kendisi Arsenal kitaplığı müdürlüğü tayin edildi. 1848’de İtalya’da bir Polonya lejyonunu teşkilatlandırdı. Papa’nın desteğini sağlamak üzere sonuç vermeyen çalışmalar yaptı. 1849’da 6 ay kadar bir gazete çıkardı. III. Napolyon’un emrinde bir diplomatik görev yapmak üzere bulunduğu İstanbul’da koleradan öldü (1855). Daha sonra kemikleri Montmorency’den Krakovi’ye Wawel tepesindeki Krallık Mezarlığı’na götürüldü. Hayatı, oğlu Wladislaw (öl. 1926) tarafından yazıldı (1890-95).

Polonya folklorundan ve kendi engin hayal gücünden yararlanarak yazdığı şiir ve dramları, önce gençleri, sonra bütün Polonya halkını tesiri altına almıştır. Şekilce de mükemmel olan aşk şiirleri son derece samimî ve tesirlidir. Dînî lirik şiirleri ise, büyük his derinliğinin, duygu zenginliğinin bir ifadesidir. Tabiat güzellikleri ve köylü hayatı onun başlıca temaları arasındadır. Grazyna, vatansever bir kadının başarılarını anlatan romantik, şairane bir romandır. Konrad Wallenrod, memleketin düşmanlarına karşı uzun zaman içinde hazırlanan bir öcü anlatır. Dziady, yaralı bir vatanseverliğin, acı ve ümitlerin haykırışı olan bir dramdır. Baş şaheseri Pan Tadeusz’dur ki biraz da mizah katarak XIX. yy. başlarındaki Polonya asilzadelerinin hayatını anlatır.
Esasında, Homerosvari bir destan havası içinde, kaybolan vatanı için aşkını dile getirir.

01 / Ağu / 2018