Sakız Adası Gezilecek Yerler

sakız adasında gezilecek yerler

Yaz aylarının gelmesi ve sonlarına doğru tatil planlayanlar için mükemmel bir gezi rehberimiz hazırlamayı düşündük.

Eylül aylarına doğru yaklaştığınız zaman tatilin keyfini mi çıkartmak istiyorsunuz? Sakız adası, bu soruya mükemmel bir cevap olacaktır. Eylül ayına doğru Yunan Adalarının huzurunu yaşamayı öneriyorum. Sezon finalini Sakız Adası ile yapmanızı öneriyorum.

Sakız adasına gidebilmeniz için öncelikle Çeşme‘de seyahat acentalarına danışmanız gerektiğini öneriyorum. Sizler için acentalar arasında işini güzel yapan firmaları seçtik. Atlas Tur ve Ertürk acentalık anlayışını tam olarak benimsemiş gözüküyor. Çeşme ile Sakız Adası arasında feribot seferleri düzenleyen firma ise Ertürk olmaktadır. Unutmadan sizlere üzücü ama önemli detaydan bahsetmek istiyorum. Malesef, Sakız Adası gezimiz için vize şart. Bunun yanı sıra acentaların sizlere vize konusunda yardımcı olduğunu hatırlatmak isterim.

Yunanistan’ın 4.büyük adasına Çeşme’den feribot ile 45 dakika kadar mesafe uzaklıkta olduğunuzu bilmenizi isterim.

Acenta, vize, otel, yerleşke ve ekonomik koşullar yanı sıra adanın kokusu, doğası, asma bahçeleri, sakız ağaçları, lezzetleri, masmavi denizi ve hiç böylesine tanık olmadığınız kumsalları ile sizi içine çekiyor. Sahil, kum, güneş ve deniz tutkunları yanı sıra tarihi güzellikleri ile de kısa zamanda insanları büyülemeyi başarıyor. Ada sadece birkaç günde gezip dolaşılacak kadar küçük olmadığını akıllarınıza not etmenizi öneriyorum. ‘Ben gezmeyi severim‘; diyenler için mükemmel bir yer.

Adanın limanı; dekoru, tavernaları, barları, kafeleri ve eşsiz ışıklandırması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde yaşlı, genç ve çocuk dinlemeden sabahlara kadar eğleniliyor. Buradan anlayacağınız üzere adada liman tarafında hayatın her anı yaşanıyor.

Adanın güzellikleri arasında bulunan Chios’tan sizlere bahsedelim. Sakız’ın şehir merkezi olarak görülen Chios okunuşu konusunda sıkıntılar yaşadığımız için anlaşma konusunda biraz zorlandık. Chios okunuşu İngilizce Kios diye okunmasına rağmen; Yunanlılar Hios olarak kullanıyor. Yunanların hitap ettiği üzere Hios merkezini gördüğünüz zaman akıllarınıza ilk olarak şehriniz kafe sokakları gelecektir.  Yürüyüş yolu üzerinde kafelerden çıkan sakin canlı müzik sesleri sizin yürüyüşünüze tat katıyor.

Sakız Adasına gittiğinizde, görmeden dönmeyeceğiniz yerleri sizlere kısa kısa anlatalım. Gezintimize öncelikle Güney cephesinden başlamanızın sizin için faydalı olacağını düşünüyorum. Güney cephesinde; Armolia, Pirgi, Mesta ve Emporios köyleri dikkatleri üzerine çekiyor. Ada çok büyük olması nedeniyle bu köyler arasında öncelikle Pirgi ve Mesta köylerini kesinlikle gezmenizi tavsiye ediyorum. Daracık sokakları, mimari sanatların mükemmel işlenişi ve desenlerin ince bir ustalıkla işlenmesi fotoğraf ile ilgilenenlerin iştahını kabarttığına eminim. Pirgi köyü, roket savaşları ile ün salmıştır. Mesta köyü ise daha çok dar yamaçların arasından geçerken sizleri adeta büyüler. Genellikle mesta köyü korsanlardan korunma amacı ile fazla derecede mimarı eserleri bulunmaktadır. Köy meydanında bu girişi ve çıkışı belli olmayan yapılardan kurtulduğunuz zaman sakızlı dondurmanızı almayı unutmayın.

Bunun yanı sıra adanın güney cephesinde sakız elde edildiğini bilmenizi isterim. Güney cephenin en önemli özelliklerinden birisi olan Sakız Ağaçlarını dikkatli inceleyiniz. Ağaçların bıraktığı toz parçası, toprağa karışmaması için beyaz toz önlemi alınıyor. Ağaçların altına ve gövdelerine beyaz toz seriliyor. Bu sayede ağaçtan akan sakız; beyaz toz ile birleşiyor. Ada içerisinde sakız denildiği zaman az kişi bilmesi üzerine ‘mastik‘ kelimesi kullanıldığı zaman herkesin fikir sahibi olması gözlerimizden kaçmıyor. Sakız adada gıda ve kozmetik alanında kullanılıyor. Spa ürünlerinde insanları rahatlatıcı etkisi turistlerin ilgisini çekiyor.

Adanın gezilecek noktaları arasında ise Nea Moni manastırı, Anavatos ve Avgonyma köyleri bulunmaktadır. Bahsettiğimiz köyler batı konumunda bulunduğunu hatırlatmak isterim.

Gezebileceğiniz yerlerden bahsettikten sonra biraz da kumsalın ve denizin keyfini çıkartmanızı öneriyorum. Bunun yanı sıra Sakız Adasının kuzey cephesini sizlerin notları ile öğreneceğiz. Bizler sizlere güney cephesi hakkında eşsiz yorumlar paylaştık.

Ada yaşantısında ‘organized’ ve ‘unorganized’ kelimeleri plaj hayatında geçmektedir. Kısa araştırmamız sonucunda organized plajlar içerisinde; kafe, şezlong, restoran ve şemsiye bulunmaktadır. Organized olmayan plajlar ise sizlerin kendi imkanlarınız ile yaptığınız plaj keyfi olmaktadır.

Masmavi denizin tadını çıkarabilmeniz için sizlere Elinda Beach bölgesini tavsiye ederim. Sessizliği, ışıltısı, yalnızlığı ve turkuaz rengi sizleri kendine çekmesine yeterli olacaktır. Organize olmamasını kesinlikle dezavantaj olarak görüyorum.

Sakız Adalarına gitmemize rağmen Yunan Mutfağını tatmadım dememeniz için sizleri Komi Beach tarafına yönlendirmek istiyorum. Günlük deniz keyfinizi yaptıktan sonra soluğu burada almanızı öneriyorum. Organize bir mekan olduğu için restoranları ve kumsalı ile bizlerin ilgisini çekti. Gayet güzel restoranları bulunmaktadır.

Hava yavaştan kararmaya başladığında denizin güzelliğine kendinizi bırakın. Sakız Adasının kendisine has birasına kendinizi bırakma vakti yaklaşıyor. Fresh Chios Beer olarak bilinen bu bira aroma konusunda benden iyi bir not aldı.

21 / Tem / 2018

Yorum Yazınız