Schengen (Şengen) vizesi nedir nasıl alınır?

şengen vizesi

Genellikle Türk halkı vize ve pasaport denildiği zaman elini ayağını çeken onlara göre olmayan evraklar gibi görüyorlar. Yurdum insanı böyle görmesi ile birlikte seyahat edilmesi gereken doğal güzellikleri seyahat etme imkanını elinden kaçırıyorlar. Bununla birlikte insanlarımız İnternet siteleri üzerinden sürekli olarak vizesiz gidebileceği tatilini yapabileceği ülkelerin listesini çıkarmaya başlıyor.  Türk insanına bu sebeple Schengen kolaylık vizesini bugün anlatmaya çalışacağım.

Schengen kelime olarak, Lüksemburg’un bir kasabası olmaktadır. Küçük bir kasaba olan Schengen; Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Fransa arasında geçişleri kolaylaştırmak adına ortaya atılmıştır. Geçişleri kolaylaştırma, iç sınırlarda denetimlerin kaldırılması ve ülkeler arası serbest dolaşımın sağlanması amacıyla ortaya çıkmıştır.

Şengen vizesi aldığınız zaman seyahat ettiğiniz ülke içerisinde 90 gün kalabilirsiniz.

Schengen vizesi nasıl alınır?

Vize tek girişli, çift girişli ve çoklu giriş gibi elde etme seçenekleri bulunmaktadır. Vize başvurusu yaptığınız zaman 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılıyor. Schengen ülkeleri için vize başvuru ücretleri ise 60 Euro olmaktadır. Euro birimi üzerinden ödenen harç miktarları peşin olarak alınmaktadır. Her kişinin kendisine özel vizesi olması sonucu 6-12 yaş aralığında çocuklar için ise vize ücreti 35 Euro olmaktadır.

Vize başvurusunda sizlerden gideceğiniz ülke ile destekli belgeler istenmektedir. Bu belgeler genel olarak şu şekilde olmaktadır. Kişinin kendine özel pasaport sahibi olması ve süresinin en az 3 ay mevcut bulunması gereklidir.

Vize talep formu, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık raporu, uçak bileti ve diğer biletler, konaklama rezervasyonu, davetiye, dilekçe ve gelir belgesi gibi evraklar istenmektedir.

Sizlerden istenilen belgeleri eksizsiz bir şekilde ulaştırmaya özen gösterin. Aksi takdirde vize başvurunuz askıya alınıyor. Sizlere bahsettiğimiz belgeler; seyahat amaçlarına göre farklılık gösterebiliyor. Vize edinme işlemlerinde sizlerden istenilen belgelerin 1 adet fotokopisini yanında bulundurmanın size yarar sağlayacağını belirtmek isterim. İyi seyahatler dilerim.

21 / Tem / 2018

Yorumlar (1)

  • anon
    Selda

    Bu yararlı bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

    Tem 28, 2018

Yorum Yazınız