Tıp Öğrencisi İlk Yıl Hangi Dersleri Görüyor ?

Uzun ve yorucu bir çalışma temposunun ardından, üniversiteye giren öğrencilerin büyük bir çoğunluğu için ilk sene dinlenmek ve alışmak için ayrılan, bu sebeple derslere pek de yoğunlaşılmayan bir sene oluyor. Üzülerek söylemek gerekiyor ki, birçok tıp fakültesi öğrencisi için üniversitenin ilk senesi böyle olanaklar sunmuyor. İngilizce hazırlık eğitimine sahip belli başlı okullar ve eski sistemde eğitimi devam ettiren okullar için ilk senenin kolaylığı hâlâ yerini korusa da entegre sistem, kurul sistemi, komite sistemi gibi görece yeni sistemlerdeki okullarda ders programı daha yoğun biçimde.

Eski dönemlerde tıp eğitimi almışlar için ilk senenin alışılmış FKB yani fizik, kimya, biyoloji eğitiminin içerdiği bilgiler, şimdilerde lise eğitiminin bir parçası olduğundan; fakültelerin büyük bir kısmı biyokimya, biyofizik, fizyoloji, anatomi, histoloji gibi derslerin önemli bir bölümünün eğitimine ilk seneden başlıyor.

Kurul sistemi ile eğitim veren bir fakültemizi ele alırsak; ilk senede bulunan üç kurulun ilkinde, fakülteye hazırlık niteliği taşımakla birlikte, lisede alınan temel biyoloji ve kimya bilgisinin de tekrarını içeren biyokimya, tıbbi biyoloji ve genetik dersleri görülüyor. Bunun yanında histoloji ve anatomi gibi derslerin de anlatımı başlıyor. İkinci kurula gelindiğinde anatomi ve fizyoloji eğitimi ağırlık kazanıyor ve önemli bir yere sahip olan dolaşım sistemi anlatılıyor. Son kurulda ise sindirim sisteminin, yine anatomisi, fizyolojisi ve ağırlıklı olarak biyokimyası anlatılarak, sistematik bir öğretme anlayışı benimseniyor.

21 / Tem / 2018

Yorum Yazınız