Troçki Kimdir ?

troçki

Asıl adı Lev Davidoviç Troçky'dir. Rusya'da komünizm hareketlerinin öncülerindendir (1877-1940). Aslı Yahudi idi. Odessa'da hukuk öğrenimi gördü. Devrimcilere katıldı.

1900 yılında Sibirya'ya sürüldü. Troçki takma adıyla İngiltere'ye kaçtı. Lenin ile yakın arkadaş oldu. Onunla 'Kıvılcım' gazetesinde çalıştı. 1905'te Rusya'ya döndü. Petersburg'daki davranışları nedeniyle tutuklanarak yeniden Sibirya'ya sürüldü. Oradan kısa sürede kaçarak Avusturya'ya gitti. Viyana'da 'Pravda' gazetesini çıkardı. 1914'te İsviçre'ye sığındı. Savaşa karşı çıktı. 1915'te Paris'e yerleşti. Barışçı bir dergi yayımladı; sınır dışı edildi. New York'a gitti. 1917'de Rusya'ya döndü. Petersburg'da Bolşeviklerle birleşti. Devrimde etkili oldu. Lenin'le birlikte önderler arasında yer aldı.

Troçki ilk Sovyet hükümetinde dışişleri bakanlığı halk komiserliğine getirildi. 1918'de savaşa son veren Brest Litvosk antlaşmasını imzaladı (1918). İç savaş sırasında ihtilal konseyi başkanı ve savaş komiseri oldu. Kızılordu'nun kurulmasını sağladı. Lenin'in ölümünden sonra Stalin ile arası açıldı. 1927'de Komünist partisinden çıkarıldı. Kazakistan'a sürüldü. 1929'da Sovyet topraklarından kovuldu. Bundan sonra sürgün hayatı yaşadı. İstanbul'a yerleşti. 'Hayatım' ve 'Rus İhtilali Tarihi' adlı iki eser yazdı. 1933'te Fransa'ya gitti. 1935'te Norveç'e sığındı. ihtilalle ve Stalin ile ilgili iki eser daha yazdı. Buradan da ayrılmak zorunda kaldı. Meksika'ya sığındı ve burada Stalin tarafından gönderilen bir ajan tarafından vurularak öldürüldü.

21 / Tem / 2018