Üniversitede Başarılı Olmanın Yolları

Üniversite hayatımızın dönüm noktalarından biridir. Üniversitede alacağımız bilgilerin yanı sıra edineceğimiz çevre yaşamımızda özellikle iş hayatımızda da önemli bir yere sahip olacaktır.

Üniversiteye başladığınız ilk gün çok iyi bir gözlemci olun. Kimler var neler yapıyor, derse giren hocalar kim kariyerleri nasıl bunlar size ilişkilerinizi yönlendirmede iyi birer ışık olacak.
Başarı için derslere katılmanın yanı sıra not tutmak veya ders notlarına sahip olmak gerekir.

Eğer not tutamıyorsanız üniversitenin yakınında bulunan kırtasiyelerde mutlaka her dersin her hocanın o yılki notlarına belirli bir ücret karşılığı sahip olabilirsiniz. Fakat tavsiyem kendi notlarınızı kendi algılayabileceğiniz şekilde tutmanız olacak çünkü hem dinleyecek hem yazacak öğrenmemenizi pekiştireceksiniz.

Bölüm başkanınızı mutlaka tanıyın mümkünse kendinizi ona tanıtmaktan çekinmeyin her ne kadar kanaat notu üniversitelerde işlemez denilse de sizi tanıyan birisi notunuz üzerinde ister istemez kanaat kullanacaktır.

Zorunlu derslere devamsızlık yapmayın iki eliniz kanda da olsa derse iştirak edin. Notlarınızı vize ve final zamanlarından önce tamamlayın.

Kampüs arkadaşlarınız sadece sizin döneminizden olmasın, üst dönemler ile iletişime geçin. Onlardan ders notu, olası sınav soruları ya da derse giren öğretim görevlileri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üniversitelerde yaş sınırı olmadığı için istediğiniz yaşta okuma hakkına sahipsiniz ama en ideal ve yaşanası olan genç yaşlarda okumak. Okulun keyfini süreceğiniz gibi eğlencelerinizi de boş geçmeyin.
Öğrenci guruplarına katılın spor aktivitelerine katılın, müzikli eğlencelere gece eğlencelerine iştirak edin. Buralarda başka bölümde okuyan arkadaşlar bulabilir onlar ile konaklama sorununuzu çözebilirsiniz.

21 / Tem / 2018

Yorum Yazınız